تصفیه پساب صنعتی

تصفیه پساب صنایع مختلف

با توجه به حفظ منایع آبی کشور و به دلیل سهل انگاری های برخی از صاحبان صنایع با تخلیه فاضلاب صنعتی به داخل آب های سطحی ، سارمان حفاظت از محیط زیست قوانین سفت و سختی را برای جلوگیری از این رویداد وضع نمود. از آن جایی که تصفیه پساب صنعتی برای حفظ سلامتی انسان ها و سایر موجودات زنده حائز اهمیت است ، به همین منظور روش های مختلفی برای تصفیه فاضلاب کارخانه ها در نظر گرفته شده است.

تفاوت تصفیه آب صنعتی و تصفیه پساب صنعتی در چیست؟

تصفیه آب صنعتی عبارتست از بهینه سازی فعالیت های صنعتی مبتنی بر آب (همچون خنک کردن و شستشوی دستگاه ها) با عمل فیلتراسیون آب قبل از ورود آن به دستگاه که منجر به افزایش راندمان کارکرد دستگاه های صنعتی شده و به عمر مفید آن ها اضافه می نماید.

بیشتر بخوانید : تصفیه آب صنعتی

در حالی که تصفیه پساب صنعتی باید پس از استفاده آبی که برای تولید یا ساخت محصول مرتبط به آن صنعت دارای مواد مضر شده است ، صورت پذیرد. از آنجایی که فاضلاب های صنعتی نباید وارد چرخه محیط زیست شوند ، لازم است کارخانه ها به تصفیه خانه های صنعتی مجهز گردند.

در اکثر صنایع فعال در دنیا، روزانه مقادیر قابل توجهی فاضلاب تولید می کنند. پساب صنایع ، بسته به نوع صنعتی که بدان وابسته است ، ویژگی های متفاوتی دارد لذا مهم ترین امر در تصفیه هرچه بهتر این فاضلاب ها، بررسی و شناخت مشخصه ی آن ها می باشد.

تصفیه پساب صنایع غذایی

خوشبختانه پساب حاصله از کارخانه های تولید مواد غذایی دارای مواد شیمیایی سمی و مضر برای سلامتی نیست ولی دارای خصوصیاتی است که نشان از تفاوت های بارز آن نسبت به پساب شهری می باشد.
این نوع از پساب صنعتی قابلیت تجزیه پذیری بیولوژیکی دارد ، اما میزان BOD (مقدار اکسیژن بیوشیمیایی) و SS آن بالاست.

تصفیه پساب صنعتی

اگر فرآوری مواد غذایی از مواد خام مد نظر باشد، به منظور شستشوی سبزیجات یا … آب زیادی مورد استفاده قرار می گیرد که در فاضلاب حاصل از آن مواد معلق جامد ذره ای، مواد آلی محلول و بعضاً سورفکتانت ها هم دیده می شوند.

بیشتر بدانید : سورفکتانت ها چیستند؟ سورفکتانت‌ ها (Surfactant) یا « مواد فعال سطحی » به زبان ساده موادی هستند که استفاده مقدار بسیار ناچیز از آن ها کشش سطحی آب را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
سورفکتانت ها نقش مهمی را در تولید بسیاری از محصولات ایفا می کنند. برای مثال شوینده ها، انعقاد سازها ، امولسیون کننده ها ، جوهرسازی، کف سازی (مثل: شامپو) ، دیسپرسنتها (جداكننده ها) ،پلیمر( لاستیك ماشین) و…

فاضلاب صنایع آماده سازی غذا (غذاهای طبخ شده) نیز حاوی مقادیر بالایی از مواد آلی، نمک، چاشنی ها و میزان قابل توجهی روغن و چربی نیز می باشد. از دیگر موضوعات مهمی که در تصفیه پساب صنعتی این نوع از کارخانه ها باید در نظر گرفت ، استفاده از محصولات کشاورزی مختلف با توجه به هر یک از فصول می باشد ، در نتیجه PH و BOD در جریان ورودی متفاوت خواهد شد که این کار فیلتراسیون را با مشکلاتی مواجه خواهد نمود.

تصفیه پساب صنعتی

تصفیه پساب صنعتی نساجی

این نوع از پساب به دلیل دارا بودن مواد شیمیایی استفاده شده در فرآیند تکمیل منسوجات و انواع رنگدانه های به کار رفته در فرآیند رنگرزی و چاپ پارچه با فرمول های پیچیده آروماتیک (حلقوی) ، بسیار خطرناک و مضر برای سلامتی موجودات زنده می باشد. تصفیه این نوع پساب صنعتی نیازمند انجام چندین روش متوالی می باشد که هزینه بر نیز خواهد بود.

تصفیه پساب صنعتی

در صورت علاقمندی به خواندن مقاله تصفیه پساب نساجی ، بر روی لینک آن کلیک نمایید.

تصفیه پساب صنایع معادن

فاضلاب معادن دارای طیف گسترده ای از ترکیبات مختلف می باشد. بسیاری از ترکیبات موجود در فاضلاب صنایع آهن و فولاد، در پساب معادن نیز وجود دارد. فاضلاب معادن عمدتاً حاوی فلزات سنگین، سیانید ، آهن ، سولفات ، کلسیم ، آلومینیوم و … می باشند.

فاضلاب حاصل از غنی‌سازی و شستشوی سنگ های معدنی روی و سرب، علاوه بر ترکیبات سایر صنایع معدنی، دارای زانتات (دسته ای از نمک های شیمیایی) نیز می باشد.

مشکل اصلی در فاضلاب حاصل از صنایع معادن، وجود ذرات سنگ و مواد ناشی از انحلال سنگ ها در آن ها است.
شستشوی سنگ معدن ذغال سنگ به منظور جداسازی زغال سنگ از آن می تواند فاضلابی دارای ذرات ریز هماتیت و حتی سورفکتانت ها را تولید نماید.

تصفیه پساب صنعتی کاغذ سازی

صنایع کاغذسازی یکی از بزرگترین مصرف کنندگان منابع آب شیرین در جهان است (جزء ۵ مصرف کننده اول در كنار صنايع خودروسازي، نفت ، پتروشيمي و صنايع فولادسازي) پروسه تولید کاغذ دارای مراحل زیاد و متنوعی است که نیازمند استفاده از آب می باشد.
بخش عمده این مصارف مربوط به فرآیندهای آماده سازی خمیر(فرآيند توليد خمير از چيپس) و رنگ زدایی (فرآيند رنگ بری از ليكور سياه که به سفید کردن معروف می باشد) و بخش ديگر از تجزيه کربوهیدرات های موجود در ساختمان چوب است. این حجم از مصرف آب منجر به تولید مقدار بسیار زیادی فاضلاب و لجن می گردد.

مهم ترین آلاینده های موجود در فاضلاب این صنایع شامل رسوبات، مواد معلق با PH متفاوت ، ذرات جامد ، ترکیبات نیتروژن دار ، رزین ، آلدئیدهای آلی قابل جذب (AOX)، ترکیبات آلی کلرید شده، COD، BOD، رنگ و … می‌باشد. می توان آلاینده های اصلي فاضلاب صنايع کاغذ سازی را به سه دسته اصلی تقسيم کرد : مواد آلي معلق ، رنگ و جامدات غير آلي.

فاضلاب تولید شده اثرات مضری بر محیط زیست دارد و تهدیدی جدی برای حیات جانداران و زندگی انسان ها به شمار می آید.
بر اساس مطالعات صورت گرفته بر روی فاضلاب این صنایع، در حدود ۸۵ درصد از آب مصرفی در این صنعت، قابل تصفیه و استفاده مجدد می باشد.

تصفیه پساب صنایع آهن و فولاد

عمده آلاینده‌های موجود در فاضلاب کارخانجات فولادسازی عبارتند از : مقدار اکسیژن بیوشیمیایی (BOD) و مقدار اکسیژن شیمیایی (COD)، فلزات، روغن و چربی، اسیدها، فنول و سیانید.

علت اصلی آلودگی در صنایع آهن و فولاد معمولا ناشی از تصفیه ی گاز تولیدی در کوره های ذوب آهن توسط آب، آلودگی آبی که به منظور خنک سازی چرخ دنده، شفت و بیرینگ ها به کار می رود.

همچنین در این صنایع از آب به عنوان « سرد کننده » و « روان ساز » استفاده می شود ، زیرا تبدیل آهن و فولاد به ورق، میله و مفتول نیاز به تغییر شکل های مکانیکی سرد و گرم دارد. همین امر باعث ظهور آلاینده هایی نظیر روغن های هیدرولیکی، چربی، جامدات ذره ای، اسید های مختلف، ذرات آهن، ترکیبات سولفور دار در فاضلاب این صنایع می شود. تصفیه پساب صنعتی ناشی از فلزات از ضروریاتی است که صاحبان این صنعت باید توجه ویژه ای را بر روی آن داشته باشند.

امیدواریم که این مطلب مفید واقع شده باشد.
آرام صنعت (آرام نازل) تولید کننده انواع نازل فیلتر شنی  ،  نازل فیلتر کربنی با کیفیت می باشد. برای دیدن محصولات این واحد تولیدی به سایت آرام نازل مراجعه نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *